Конференція "БОВУП", Полтава, ПУЕТ
Ви бажаєте відреагувати на цей пост? Створіть акаунт всього за кілька кліків або увійдіть на форум.

Андрієвський І.В., Карпенко О.В. МЕТОДИ ОЦІНКИ ВАРТОСТІ ПІДПРИЄМСТВА ТА ІХ ПРАКТИЧНЕ ЗАСТОСУВАННЯ

Перейти донизу

Андрієвський І.В., Карпенко О.В. МЕТОДИ ОЦІНКИ ВАРТОСТІ ПІДПРИЄМСТВА ТА ІХ ПРАКТИЧНЕ ЗАСТОСУВАННЯ Empty Андрієвський І.В., Карпенко О.В. МЕТОДИ ОЦІНКИ ВАРТОСТІ ПІДПРИЄМСТВА ТА ІХ ПРАКТИЧНЕ ЗАСТОСУВАННЯ

Повідомлення автор Admin Пн Травень 08, 2017 12:32 pm

МЕТОДИ ОЦІНКИ ВАРТОСТІ ПІДПРИЄМСТВА ТА ІХ ПРАКТИЧНЕ ЗАСТОСУВАННЯ

Андрієвський І.В.
Вищий навчальний заклад Укоопспілки
«Полтавський університет економіки і торгівлі»
магістрант, спеціальність 071 «Облік і аудит»
Карпенко О. В.
Вищий навчальний заклад Укоопспілки
«Полтавський університет економіки і торгівлі»
професор кафедри бухгалтерського обліку і аудиту,
к.е.н., професор

    Проведення оцінки вартості підприємства передбачає створення передумов для побудови дієвої системи формування вартості підприємства. Основним видом вартості, яка підлягає оцінюванню, є ринкова вартість. Однак в системі облікового забезпечення може формуватися вартість, яка є тільки наближеною до ринкової [1] .
    Вивчення наукових праць вчених- економістів, фінансистів та аналітиків [1-5] та практика господарювання доводять необхідність подальшого дослідження та поглиблення теоретичних, методичних і прикладних аспектів організаційно-методичного забезпечення управління вартістю підприємства таі визначає актуальність прикладних досліджень.
    Існує низка методів оцінки підприємств. Однак, більшість професіоналів в цій галузі приходять до думки про те, що найважливішими є три підходи до  визначення вартості підприємства (бізнесу): витратний, порівняльний (ринковий) та дохідний. Кожний з них має свої негативні та позитивні сторони та передбачає використання при оцінці підприємств належних йому методів.
    Порівняльний (ринковий) підхід базується на принципі заміщення – покупець не купить об’єкт нерухомості, якщо його вартість перевищує витрати на придбання на ринку схожого об’єкту, що володіє такою ж корисністю. Важливою складовою процесу оцінювання згідно з цим методом є аналіз фінансового стану підприємства. Система аналітичних показників і критеріїв порівняння, що використовуються при такому аналізі залежить від мети і функцій оцінки. Наприклад, при оцінці з метою стягнення податків найбільш важливими показниками є структура майна підприємства і рентабельність активів та продукції; з метою купівлі-продажу підприємства – платоспроможність, ліквідність активів, динаміка рентабельності; при реорганізації підприємства – ділова активність, структура капіталу.
    Процес оцінки підприємства ринковим методом проходить в декілька етапів:
    - пошук аналогу або схожої компанії;
    - проведення фінансового аналізу і підвищення рівня зіставностів інформації;
    - відбір та обчислення оціночних мультиплікаторів (факторів);
    - застосування мультиплікаторів до компанії, що оцінюється;
    - вибір величини вартості компанії, що оцінюється.
    - внесення підсумкових коригувань до розрахунків.
    Оцінка методом аналога передбачає, що схожі обєкти мають достатньо близьке співвідношення між ціною та найважливішими фінансовими показниками, такими як, прибуток, грошовий потік, рівень дивідендів, виручка від реалізації, потужність виробництва, вартість активів. Це співвідношення називається ціновим мультиплікатором (фактором, множником).
    Можливість застосування порівняльного підходу залежить від наявності активного фінансового ринку, доступності та наявності відповідної фінансової інформації.
    Витратний (майновий) підхід в оцінці підприємства (бізнесу) розглядає вартість підприємства з точки зору понесених витрат. Балансова вартість активів та обов’язків підприємства через інфляційні процеси, як правило, не відповідає ринковій вартості. Майновий підхід базується на акумуляції (додаванні) активів підприємства з їх оцінкою за ринковою, балансовою або ліквідаційною вартістю. Акумуляція активів підприємства проводиться трьома методами:  накопичення чистих активів; корегування балансової вартості; за очікуваним результатом від ліквідації.
    Ринкова вартість підприємства може бути визначена так :
необоротні активи + оборотні активи + дебіторська заборгованість - кредиторська заборгованість.
    Дохідний метод заснований на капіталізації або дисконтуванні прибутку, який буде одержаний в результаті здачі нерухомості в оренду.
Метод капіталізації застосовується у тому випадку, коли майбутні чисті доходи або грошові потоки приблизно будуть рівні поточним або темпи їх зростання будуть помірними і передбачуваними Суть методу полягає в тому, що визначається величина щорічного доходу і відповідна цьому доходу ставку капіталізації, на основі яких розраховується варість підприємства.
    Такий метод визначає потік доходу і перетворить його в поточну вартість шляхом застосування норми капіталізації. У цьому випадку вартість визначається як відношення чистого доходу до норми прибутку (капіталізації).
    Практичне застосування витратного, дохідного та ринкового підходів для визначення вартості підприємства нами  здійснено на основі фактичних показників діяльності підприємства ПАТ «ФІРМА» ПОЛТАВПИВО», яка становить на кінець 2016 року 214251 млн.грн. На ПАТ «ФІРМА» ПОЛТАВПИВО» використовують чотири основні управлінські процеси, які в поєднанні сприяють налагодженню процесу управління вартістю : вироблення стратегії; визначення цільових нормативів; планування, складання бюджетів; організація систем заохочення і оцінки результатів діяльності
    ПАТ «ФІРМА» ПОЛТАВПИВО»  не тільки здійснює виробничий процес, що спрямований на створення нової вартості, але й само становить певну вартість і є об'єктом купівлі-продажу, а  це зумовлює у свою чергу необхідність визначення найбільш доцільного для конкретної мети підходу до оцінки вартості,і визначає нові завдання, що має вирішувати  система бухгалтерського обліку та отже, потребує нової якості аналітичного забезпечення оцінки вартості підприємства.
Список використаних джерел
    1. Карпенко О.В. Облік, орієнтований на потреби забезпечення функціонування підприємства// О.В. Карпенко // Науковий вісник Національного університету державної податкової служби України (економіка і право). – Ірпінь: НУДПСУ, 2010. – № 1 (48). – С. 73–79., 2. Корягін М. В. Оцінювання вартості підприємства в системі бухгалтерського обліку : [монографія] / М. В. Корягін. – Львів : ТОВ “Інтерсервіс”, 2012. – 262 с., 3. Національний стандарт № 1 «Загальні засади оцінки майна і майнових прав» / Постанова КМУ від 10 вересня 2003 р. № 1440., 4. Національний стандарт № 3 «Оцінка цілісних майнових комплексів» / Постанова КМУ від 29 листопада 2006 р. N 1655, 5. Тюріна Н.М. Управління фінансовою санацією підприємства: підручник/ Н.М. Тюріна, Н.С. Карвацка. – Л.: Новий Світ-2000,2008. – 396. –(Вища освіта в Україні).

Admin
Admin

Кількість повідомлень : 134
Дата реєстрації : 06.04.2017

https://bovup-poltava.ukraine7.com

Повернутися до початку Перейти донизу

Андрієвський І.В., Карпенко О.В. МЕТОДИ ОЦІНКИ ВАРТОСТІ ПІДПРИЄМСТВА ТА ІХ ПРАКТИЧНЕ ЗАСТОСУВАННЯ Empty Re: Андрієвський І.В., Карпенко О.В. МЕТОДИ ОЦІНКИ ВАРТОСТІ ПІДПРИЄМСТВА ТА ІХ ПРАКТИЧНЕ ЗАСТОСУВАННЯ

Повідомлення автор Admin Чт Травень 11, 2017 9:01 pm

Одним із перспективних напрямів розвитку бухгалтерського обліку в умовах глобалізації суспільства, підвищення відкритості та соціальної відповідальності бізнесу є удосконалення обліково-аналітичного забезпечення управління вартістю підприємства. Ця проблема зумовлена посиленням значимості якості облікових даних при визначенні рівня інвестиційної привабливості та кредитного рейтингу підприємства, оцінки вартості його капіталу та акцій, встановлення ціни бізнесу.
У статті доведено, що існує низка методів оцінки вартості підприємства, найважливішими з яких є: витратний, ринковий та дохідний. На думку авторів, кожний з них має свої переваги і недоліки та передбачає використання належних лише йому методів. Проте подальші наукові дослідження за цим напрямом мають бути спрямовані на апробацію та практичне застосування зазначених методів в межах конкретного підприємства.

Ночовна Ю.О.

Admin
Admin

Кількість повідомлень : 134
Дата реєстрації : 06.04.2017

https://bovup-poltava.ukraine7.com

Повернутися до початку Перейти донизу

Повернутися до початку

- Схожі теми
» Карпенко О. В., Шмигленко О. Г. ІНФОРМАЦІЯ ПРО ВАРТІСТЬ ПІДПРИЄМСТВА В БУХГАЛТЕРСЬКОМУ ОБЛІКУ
» Карпенко О. В., Карпенко В. Д. РОЗВИТОК УПРАВЛІНСЬКОГО ОБЛІКУ У СФЕРІ ГОТЕЛЬНОГО ГОСПОДАРСТВА
» Корна О.С., Ночовна Ю.О. ОСОБЛИВОСТІ ОЦІНКИ ДІЛОВОЇ АКТИВНОСТІ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ ПІДПРИЄМСТВ
» Котробай Г.А., Карпенко Є.А. ЕВОЛЮЦІЯ КАПІТАЛУ ЯК ОБЛІКОВОЇ КАТЕГОРІЇ
» Карпенко Є.А. ОСОБЛИВОСТІ ОБЛІК ОПЛАТИ ПРАЦІ ЧЛЕНІВ ФЕРМЕРСЬКИХ ГОСПОДАРСТВАХ

 
Права доступу до цього форуму
Ви не можете відповідати на теми у цьому форумі