Конференція "БОВУП", Полтава, ПУЕТ
Ви бажаєте відреагувати на цей пост? Створіть акаунт всього за кілька кліків або увійдіть на форум.

Сидоренко Ю.М, Верига Ю.А. ЗВІТ ПРО ФІНАНСОВІ РЕЗУЛЬТАТИ (ЗВІТ ПРО СУКУПНИЙ ДОХІД) ЯК ДЖЕРЕЛО ТРАНСПАРЕНТНОСТІ БІЗНЕСУ

Перейти донизу

Сидоренко Ю.М, Верига Ю.А. ЗВІТ ПРО ФІНАНСОВІ РЕЗУЛЬТАТИ  (ЗВІТ ПРО СУКУПНИЙ ДОХІД)  ЯК ДЖЕРЕЛО ТРАНСПАРЕНТНОСТІ БІЗНЕСУ Empty Сидоренко Ю.М, Верига Ю.А. ЗВІТ ПРО ФІНАНСОВІ РЕЗУЛЬТАТИ (ЗВІТ ПРО СУКУПНИЙ ДОХІД) ЯК ДЖЕРЕЛО ТРАНСПАРЕНТНОСТІ БІЗНЕСУ

Повідомлення автор Admin Пн Травень 08, 2017 12:03 pm

ЗВІТ ПРО ФІНАНСОВІ РЕЗУЛЬТАТИ
(ЗВІТ ПРО СУКУПНИЙ ДОХІД)
ЯК ДЖЕРЕЛО ТРАНСПАРЕНТНОСТІ БІЗНЕСУ  

Сидоренко Ю. М.
Вищий навчальний заклад Укоопспілки
«Полтавський університет економіки і торгівлі»,
спеціальність «Облік і оподаткування»,
магістрант

Верига Ю. А.
Вищий навчальний заклад Укоопспілки
«Полтавський університет економіки і торгівлі»,
професор кафедри бухгалтерського обліку і аудиту,
к. е. н., професор

    У зв’язку із поглибленням процесів євроінтеграції дедалі більше привертається увага до відкритості бізнесу – транспарентності. Транспарентність – рівень відкритості компанії, який досягається шляхом розкриття інформації про структуру організації, ризик-менеджмент, діяльність та її результати [1, с. 60].
В Україні достовірність фінансової звітності залишається єдиним гарантом транспарентності бізнесу. Практика складання нефінансової звітності не набула належного поширення серед компаній України, про що свідчить несистемний характер її оприлюднення.  
    Проблемі ролі якісних характеристик фінансової звітності присвячені дослідження багатьох вчених – М. І. Бондара, Ю. А. Вериги, С. Ф. Голова, С. Я. Зубілевича, М. В. Кужельного, інших.
Рівень інформаційної прозорості Звіту про фінансові результати  (Звіту про сукупний капітал) – це достатність розкриття відомостей щодо результатів фінансово-господарської діяльності компанії: доходів, витрат, прибутку (збитку). Вимоги до форми та змісту Звіту про фінансові результати  (Звіту про сукупний капітал) визначено НП(С)БО 1 «Загальні вимоги до фінансових звітів» [3]. Суб’єкти господарювання України, що подають та оприлюднюють фінансову звітність за МСФЗ, керуються вимогами чинних МСБО, МСФЗ та тлумаченнями, розробленими Комітетом з тлумачень міжнародної фінансової звітності.
ПАТ «Кременчукгаз» – потужний суб’єкт бізнесу на ринку газопостачання. Підприємство має свій сайт, що сприяє транспарентності бізнесу в цілому. Відповідно до чинного законодавства ПАТ «Кременчукгаз» оприлюднює фінансову звітність на сайті www.stockworld.com.ua.  
    Достовірність фінансової звітності акціонерного товариства підтверджують результати обов’язкового щорічного аудиту. Звіт незалежного аудитора містить відомості про стан обліку, внутрішнього контролю, достатність і достовірність фінансової звітності. Окремо слід наголосити, що у сфері обов’язкового аудиту публічних акціонерних товариств діють додаткові вимоги, розроблені Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку за погодженням з Аудиторською палатою України та заявлені методичними рекомендаціями щодо формату аудиторських висновків (звітів). Порушення цих вимог − підстава неприйняття аудиторського звіту, а відповідно й певного комплекту документів від суб’єкта господарювання.
     Отже, чинним законодавством України забезпечено необхідні умови для транспарентності бізнесу акціонерного товариства.
З точки зору бухгалтерського обліку вимога до прозорості – одна з основних при прийнятті рішення інвестором або кредитором. Прозора фінансова звітність – це звітність, складена в суворій відповідності до якісних характеристик концептуальної основи [2, с. 194]. З точки зору транспарентності бізнесу – фінансова звітність повинна надавати повну неупереджену інформацію про її елементи, що буде достатньою для прийняття управлінських рішень, і характеризуватиме готовність суб’єкта до співпраці на ринку на основі взаємної довіри.
    Метою складання Звіту про фінансові результати (Звіту про сукупний дохід) є надання користувачам повної, правдивої та неупередженої інформації про доходи, витрати, прибутки і збитки та сукупний дохід підприємства за звітний період для прийняття управлінських рішень.
    Методика складання Звіту про фінансові результати (Звіту про сукупний дохід) визначена наказом Міністерства фінансів України «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо заповнення форм фінансової звітності» [4].
    З метою розкриття інформації про елементи фінансової звітності у Звіті про фінансові результати (Звіті про сукупний дохід) у ПАТ «Кременчукгаз» доходи та витрати визнаються за методом нарахування.
    Доходи оцінюються за справедливою вартістю винагороди, отриманої або такої, що підлягає отриманню, за вирахуванням податків з податку на додану вартість. Ці податки вважаються отриманими від імені державних органів.
    Відповідно до положень облікової політики ПАТ «Кременчукгаз» доходи від реалізації газу визнаються за умови виконання всіх наведених нижче умов:
    – підприємства групи передали покупцеві всі істотні ризики і вигоди, пов’язані з володінням газу;
    – сума доходів може бути достовірно визначена;
    – існує висока вірогідність отримання економічних вигод, пов’язаних з операцією
    – понесені або очікувані витрати, пов’язані з операцією, можуть бути достовірно визначені.
    В обліку доходи від надання послуг ПАТ «Кременчукгаз» відображаються в момент виникнення незалежно від дати надходження коштів і визначаються, виходячи із ступеня завершеності операції з надання послуг на дату балансу.
    Витрати ПАТ «Кременчукгаз» визнаються витратами певного періоду одночасно з визнанням доходу, для отримання якого вони здійснені. Витрати, які неможливо прямо пов’язати з доходом певного періоду, відображаються у складі витрат того звітного періоду, в якому вони були здійснені.
    Таким чином, прийнята облікова політика ПАТ «Кременчукгаз» відповідає вимогам чинного законодавства та не суперечить практиці застосування МСФЗ, визначає особливості формування доходів і витрат у сфері газопостачання.
    Формування консолідованих фінансових результатів ПАТ «Кременчукгаз» має свої відмінності. При відображенні операцій з формування доходів, витрат і прибутку від реалізації між консолідованими товариствами виключаются внутрішньогрупові операції та сальдо по доходу від реалізації, відповідним витратам і прибутку. Це дозволяє уникнути штучного завищення сум за статтями консолідованого Звіту про фінансові результати (Звіту про сукупний дохід), що характеризують операції із зовнішніми організаціями. Наслідки реалізації угод між членами корпоративної групи не включають до консолідованої звітності.
    ПАТ «Кременчукгаз» складає Звіт про фінансові результати (Звіт про сукупний дохід) за формою № 2. Переважна більшість підприємств при складанні фінансової звітності ігнорують заповнення додатково вписуваних рядків. Це обумовлено відсутністю управлінської потреби у деталізації відповідної інформації про доходи та витрати.
    Звіт про фінансові результати (Звіт про сукупний дохід) ПАТ «Кременчукгаз» за 2016 рік складено за розширеним форматом статей. На перший погляд, такий підхід створює перевантаження звіту зайвими незаповненими рядками. Але не слід забувати, що користувачами консолідованої звітності є потенційні інвестори. Тому відсутність додатково вписуваних рядків у Звіті про фінансові результати (Звіті про сукупний дохід) може свідчити як про відсутність показника, так і про небажання окремого підприємства розкривати відповідну інформацію. Часто, ігнорування вписуваних рядків пояснюється несуттєвістю сум При цьому у наказі про облікову політику рівень суттєвості може бути прямо кількісно не визначений.  
    На нашу думку, застосування розширеного формату звіту демонструє відповідальне ставлення суб’єкта бізнесу до транспарентності бізнесу як необхідної умови розвитку на ринку газопостачання. Звіт про фінансові результати (Звіт про сукупний дохід) із вписуваними рядками доходів і витрат дає чітке уявлення про відсутність відповідних господарських операцій; демонструє готовність підприємства до співпраці на основі прозорості обліку.
    Підвищенню транспаретності для ПАТ «Полтавагаз» є формування нефінансової звітності, що вбачаємо у напрямі подальших досліджень.      
Список використаних інформаційних джерел
    1. Зачосова Н. В. Інформаційна транспарентність як фактор впливу на процес управління економічною безпекою фінансових посередників / Н. В. Зачосова, Д. М. Куценко // Управління фінансово-економічною безпекою: інформаційно-аналітичне забезпечення та конкурентна розвідка. – 2013. – № 1–2. – С. 60–62. 2. Кузіна Р. В. Транспарентність корпоративної звітності як основа її формування / Р. В. Кузіна // Науковий вісник Херсонського державного університету. – Серія Економічні науки. – 2015. – Вип. 12. Ч. 2. – С. 193–197. 3. Про затвердження Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності» наказ Міністерства фінансів України № 73 від 07.02.2013 р. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon0.rada.gov.ua/laws. 4. Про затвердження Методичних рекомендацій щодо заповнення форм фінансової звітності: наказ Міністерства фінансів України від 28.03.2013 р. № 433 [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon0.rada.gov.ua/laws.

Admin
Admin

Кількість повідомлень : 134
Дата реєстрації : 06.04.2017

https://bovup-poltava.ukraine7.com

Повернутися до початку Перейти донизу

Сидоренко Ю.М, Верига Ю.А. ЗВІТ ПРО ФІНАНСОВІ РЕЗУЛЬТАТИ  (ЗВІТ ПРО СУКУПНИЙ ДОХІД)  ЯК ДЖЕРЕЛО ТРАНСПАРЕНТНОСТІ БІЗНЕСУ Empty Re: Сидоренко Ю.М, Верига Ю.А. ЗВІТ ПРО ФІНАНСОВІ РЕЗУЛЬТАТИ (ЗВІТ ПРО СУКУПНИЙ ДОХІД) ЯК ДЖЕРЕЛО ТРАНСПАРЕНТНОСТІ БІЗНЕСУ

Повідомлення автор Admin Чт Травень 11, 2017 8:52 pm

На думку авторів, фінансова звітність підприємства, складена за міжнародними стандартами, є основним критерієм відкритості – транспарентності бізнесу, що засвідчує готовність суб’єкта господарювання до співпраці з міжнародними партнерами та інвесторами на основі взаємної довіри. Особливо актуальною ця проблема стає для акціонерних товариств, які є активними учасниками фондового ринку і намагаються залучити іноземні інвестиції, довести, що їх бізнес є прозорим, а доходи, витрати та фінансові результати - достовірними.
У цьому контексті у статті дано критичну оцінку змісту та структури Звіту про фінансові результати (Звіту про сукупний дохід) ПАТ «Кременчукгаз», досліджено вплив обраних елементів облікової політики на його показники та розкрито особливості складання консолідованої форми Звіту про фінансові результати (Звіту про сукупний дохід).

Ночовна Ю.О.

Admin
Admin

Кількість повідомлень : 134
Дата реєстрації : 06.04.2017

https://bovup-poltava.ukraine7.com

Повернутися до початку Перейти донизу

Повернутися до початку

- Схожі теми

 
Права доступу до цього форуму
Ви не можете відповідати на теми у цьому форумі