Конференція "БОВУП", Полтава, ПУЕТ
Ви бажаєте відреагувати на цей пост? Створіть акаунт всього за кілька кліків або увійдіть на форум.

Собчук Н.В., Чаплінська А.А. РОЛЬ БУХГАЛЕТРСЬКОГО ОБЛІКУ В ЗАБЕЗПЕЧЕННІ ЕКОНОМІЧНОЇ БЕЗПЕКИ ПІДПРИЄМСТВА

Перейти донизу

Собчук Н.В., Чаплінська А.А. РОЛЬ БУХГАЛЕТРСЬКОГО ОБЛІКУ В ЗАБЕЗПЕЧЕННІ ЕКОНОМІЧНОЇ БЕЗПЕКИ ПІДПРИЄМСТВА Empty Собчук Н.В., Чаплінська А.А. РОЛЬ БУХГАЛЕТРСЬКОГО ОБЛІКУ В ЗАБЕЗПЕЧЕННІ ЕКОНОМІЧНОЇ БЕЗПЕКИ ПІДПРИЄМСТВА

Повідомлення автор Admin Нд Квіт 23, 2017 9:51 pm

РОЛЬ БУХГАЛЕТРСЬКОГО ОБЛІКУ В ЗАБЕЗПЕЧЕННІ ЕКОНОМІЧНОЇ БЕЗПЕКИ ПІДПРИЄМСТВА

Собчук Н.В.
Чернівецький торговельно-економічний інститут КНТЕУ м. Чернівці
студентка напряму підготовки «Міжнародна економіка»

Чаплінська А.А.
Чернівецький торговельно-економічний інститут КНТЕУ м. Чернівці
викладач кафедри обліку та оподаткування,
науковий керівник


    На сьогоднішній день проблема захисту економічних інтересів підприємства є надзвичайно актуальною, в першу чергу через її важливе значення як для конкурентів  підприємства так і для його партнерів. Тому в  умовах становлення ринкової економіки важливим завданням економічної науки і практики господарської діяльності підприємств стає забезпечення економічної безпеки.
Економічна безпека підприємства - це стан його захищеності від негативного впливу внутрішніх та зовнішніх загроз, дестабілізуючих чинників, при якому забезпечується захищеність комерційних інтересів і цілей статутної діяльності [3, с. 247].
    В останні роки питанням економічної безпеки присвячено велику кількість наукових розробок українських та зарубіжних авторів. А саме у своїх дослідженнях економічну безпеку розглядали Є.А. Олейнікова, Т.Б. Кузенко, З.С. Варналій, А.В. Кірієнко, О.А. Грунін, В.Л. Ортинський, З. Стаховяк, Р. Дацків, Г.В. Козаченко, В.П. Пономарьова, О.М. Ляшенко, Д. Ковальов, О. Судакова та ін.
    Кожне підприємство, як суб’єкт економічних відносин певною мірою прагне зберігати і посилювати свою економічну безпеку всіма доступними для нього способами.
У загальній сукупності економічної інформації найбільша частина припадає на дані бухгалтерського обліку. Розрахунки свідчать, що на частку бухгалтерської інформації припадає понад 70% загального обсягу економічної інформації . Саме бухгалтерський облік фіксує і накопичує всебічну синтетичну та аналітичну інформацію про стан і рух майна підприємства, джерела його утворення, господарські процеси та результати його діяльності. Лише в бухгалтерському обліку відображається фактична інформація по кожному виду основних засобів, товарно-матеріальних запасів, трудових та фінансових ресурсів, що забезпечує здійснення фінансової та виробничо-господарської діяльності, а також досягнення бажаних результатів діяльності підприємства. Бухгалтерську інформацію широко використовують в оперативно-технічному, статистичному обліку, для планування, прогнозування, розробки тактики і стратегії діяльності підприємства на довготривалий період.
За даними світової статистики втрата лише 20% інформації веде до розорення майже 65% господарюючих суб'єктів [1, с. 310]. Саме тому організація бухгалтерського обліку на підприємстві  - це важливий етап в роботі підприємства, оскільки в подальшому від неї залежить ефективне функціонування підприємства і його інформаційна безпека.
    Інформація, що формується в бухгалтерському обліку, повинна бути надійною, повною, достовірною, тобто не містити істотних помилок і упереджених оцінок. Щоб бути надійною, інформація повинна об’єктивно відображати факти господарської діяльності.
    Факти господарської діяльності повинні відображатися в бухгалтерському обліку не тільки з їх правової форми, а й з їх економічного змісту і умов господарювання. До основних джерел загрози економічній безпеці підприємства, що формуються в системі її бухгалтерського обліку, можна віднести: – порядок внутрішнього регулювання бухгалтерського обліку на підприємстві (Положення про бухгалтерську службу, облікова політика для цілей фінансового, управлінського і податкового обліку, форма бухгалтерського обліку); – функціонування облікової системи (збір первинних облікових даних, формування облікових регістрів, зберігання і захист бухгалтерської інформації, формування та подання бухгалтерської звітності); – порушення вимог законодавства України; – персонал підприємства (керівництво, бухгалтерська служба, ін. персонал) [2, с. 150].
    Ризики в бухгалтерському обліку підлягають управлінню, тобто підготовці та реалізації заходів, що мають на меті знизити небезпеку помилкового рішення і зменшити можливі негативні наслідки небажаного розвитку подій в ході реалізації. З метою організації інформаційної безпеки систем обліку слід дотримуватися певних заходів: – провести аналіз облікових систем організації та розробити заходи щодо їх вдосконалення та розвитку; – призначити відповідальних осіб за контролем руху внутрішньої документації; –  оперативно ознайомлювати співробітників з інформацією, що надходить; – довести до всіх співробітників інструкції по зберіганню інформації та отримати від них розписки про нерозголошення таємниці; – забезпечити знищення документів і записів, що не використовуються.
    Підприємство на правах власника бухгалтерської інформації, що містить комерційну таємницю,  має право визначати перелік осіб, які можуть володіти, розпоряджатися, визначити правила обробки бухгалтерської звітності, а також ставити інші умови щодо збереження комерційної таємниці. За умови дотримання необхідних заходів організації бухгалтерського обліку власник має право на юридичний захист даних, що дозволить підвищити відповідальність облікового персоналу та зберегти активи підприємства, які йому належить.
    Першочергово необхідно визначити перелік бухгалтерської інформації, що становить комерційну таємницю підприємства, а також розробити внутрішні розпорядчі документи щодо захисту бухгалтерської інформації. Даними такої бухгалтерської інформації є: посадові інструкції бухгалтерів з урахуванням вимог економічної безпеки, та угоди про нерозголошення інформації, що становить комерційну таємницю. Це дозволить забезпечити дотримання економічної безпеки підприємства та впровадити на підприємстві систему комерційної таємниці. До складу принципів організації бухгалтерського обліку, якими має керуватись підприємство слід включити наступне: безпека та контроль бухгалтерських даних, комплексність, розподіл обов’язків бухгалтерів відповідно до вирішуваних завдань, що дасть можливість впровадження комплексної системи заходів організації бухгалтерського обліку, метою якого буде посилення функції збереження та захист бухгалтерської інформації. Кожен співробітник підприємства, незалежно від його посади повинен володіти лише тією інформацією, яка йому необхідна для роботи.
    Раціональна та системна організація бухгалтерського обліку дозволяє виявити проблеми і скорегувати відповідно діяльність підприємства до того, як ці проблеми переростуть в кризу і негативно вплинуть на його економічну безпеку. Застосування всіх складових комплексної системи заходів організації бухгалтерського обліку забезпечує виконання бухгалтерським обліком основних його функцій. Забезпечення заходів щодо захисту облікової інформації є складовим елементом в діяльності служби безпеки та бухгалтерської служби підприємства й гарантією стабільного функціонування бізнесу підприємства в умовах конкурентної боротьби.
Список використаних інформаційних джерел
 
 1. Білокомірова Я. М. Інформаційне забезпечення економічної безпеки підприємницької діяльності. / Я. М. Білокомірова // Вісник економіки транспорту і промисловості. – 2010. – № 29. – С. 308 – 312. 2. Гіржева О. М. Місце та роль бухгалтерського обліку в системі економічної безпеки підприємства / О. М. Гіржева, Н. О. Бірченко. // Вісник Харківського національного технічного університету сільского господарства імені П. Василенка. – 2016. - № 174. – С. 145-154. 3. Економічна безпека: навч. посіб. / З. С. Варналій [та ін.] ; за ред. д-ра екон. наук, проф. З. С. Варналія / З. С. Варналій . – К. : Знання, 2009. – 647 с.

Admin
Admin

Кількість повідомлень : 134
Дата реєстрації : 06.04.2017

https://bovup-poltava.ukraine7.com

Повернутися до початку Перейти донизу

Собчук Н.В., Чаплінська А.А. РОЛЬ БУХГАЛЕТРСЬКОГО ОБЛІКУ В ЗАБЕЗПЕЧЕННІ ЕКОНОМІЧНОЇ БЕЗПЕКИ ПІДПРИЄМСТВА Empty Re: Собчук Н.В., Чаплінська А.А. РОЛЬ БУХГАЛЕТРСЬКОГО ОБЛІКУ В ЗАБЕЗПЕЧЕННІ ЕКОНОМІЧНОЇ БЕЗПЕКИ ПІДПРИЄМСТВА

Повідомлення автор Admin Чт Травень 11, 2017 8:57 pm

Авторами обґрунтовано підвищену роль бухгалтерського обліку у забезпеченні економічної безпеки підприємства, адже близько 70 % інформації, корисної в процесі управління бізнесом, формується саме в системі бухгалтерського обліку. Отже втрата облікової інформації або невміле її використання може призвести до прийняття неадекватних управлінських рішень, зниження ділової активності, втрати ринків збуту і навіть банкрутства підприємства.
З огляду на це у статті охарактеризовано основні загрози економічній безпеці підприємства, що формуються в системі бухгалтерського обліку, розроблено комплекс заходів, здатних знизити ризик розголосу комерційної таємниці, прийняття помилкових рішень чи небажаного розвитку подій. Адже впровадження заходів щодо захисту облікової інформації є основною складовою економічної безпеки підприємства й гарантією стабільного функціонування бізнесу в умовах конкурентної боротьби.

Ночовна Ю.О.

Admin
Admin

Кількість повідомлень : 134
Дата реєстрації : 06.04.2017

https://bovup-poltava.ukraine7.com

Повернутися до початку Перейти донизу

Повернутися до початку

- Схожі теми
» Лапицкий В. В. МЕСТО И РОЛЬ БУХГАЛТЕРСКОГО УЧЁТА В ЭПОХУ КОМПЬЮТЕРНЫХ ТЕХНОЛОГИЙ: СОВРЕМЕННОЕ СОСТОЯНИЕ И ПЕРСПЕКТИВЫ РАЗВИТИЯ
» Лапицкий В.В., Князькова Е.В. МЕСТО И РОЛЬ БУХГАЛТЕРСКОГО УЧЁТА В ЭПОХУ КОМПЬЮТЕРНЫХ ТЕХНОЛОГИЙ: СОВРЕМЕННОЕ СОСТОЯНИЕ И ПЕРСПЕКТИВЫ РАЗВИТИЯ
» Коротаєва І.Р., Тесленко Т.І. РОЛЬ БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУ В УПРАВЛІННІ ПІДПРИЄМСТВОМ
» Кулікова М. Ю., Пшенична А.Ж. ОРГАНІЗАЦІЯ ВНУТРІШНЬОГО АУДИТУ ФІНАНСОВОЇ ЗВІТНОСТІ ТА ЙОГО РОЛЬ В СИСТЕМІ УПРАВЛІННЯ ПІДПРИЄМСТВА
» Чижевська Л.В., Кулик В.А. НАПРЯМИ РОЗВИТКУ ОБЛІКУ В УКРАЇНІ У ХХІ СТОЛІТТІ

 
Права доступу до цього форуму
Ви не можете відповідати на теми у цьому форумі